Domů / Reference / STA - 6 bytových jednotek + restaurace Zenklova 68

STA - 6 bytových jednotek + restaurace Zenklova 68

Montáž společné TV antény pro příjem DVB-T v nově rekonstruovaném bytovém době v Zenklově ulici.

 

Zadáním bylo zajistit příjem aktuálně všech TV programů, které jsou šířené pražskými vysílači. To znamenalo, že bude nutné přijímat signál z minimálně dvou vysílačů (Žižkov a Ládví). Protože každý vysílač byl na jinou stranu a místo přijmu je utopené v údolí a okolní zástavbě, bylo nutné použití dvou TV antén.
Zadání také obsahovalo příjem rozhlasového vysílání v pásmu VKV II (FM 87 - 108 MHz).

Pro příjem silnějšího žižkovského vysílače byla vybrána anténa Alcad BU-119, která svýmmi příjmovými parametry v dané lokalitě na tuto práci bohatě stačí. Pro náročnější příjem vysílače Ládví, který je pro bod příjmu krytý terénními vlnami i zástavbou, byla vybrána anténa FUBA DAT-902B, a to zejména pro své vynikající přijmové vlastnosti.
Příjem FM signálu zajišťuje kruhový dipól.

Celá anténní soustava je zapojena do anténního zesilovače Alcad AM356, který zároveň signály ze všech sloučí a umožní vyvázené zesilení každého vstupu zvlášť.

Za zesilovačem bylo provedeno rozbočení do hvězdicovitého rozvodu pro jednotlivé bytové jednotky a restauraci.

 

 

Vybrané místo pro zavěšení instalačního boxu anténního rozvodu.

Průchozí střešní taška slouží pro průchod anténního stožáru nad střešní krytinu. Je nutné volit vždy takvou tašku, která odpovídá danému typu použité střešní krytiny.

Anténní stožár je již na svém místě. Kotven je do krovu prostřednictvím bočních teleskopických držáků (tzv. jezdec). Jezdec umožní přesné nastavení stožáru do svislé polohy a eliminuje postavení průchozí střešní tašky vůči krovu. Je nutné volit správný rozestup obou jezdců s ohledem na celkovou délku stožáru a hmotnosti umístěných antén.

K bezpečnému utěsnění stožáru u přechodu do průchozí střešní tašky slouží neoprenová manžeta. Před její instalaci je dobré její styčnou část se stožárem namazat tukem.

Kompletní instalace nadstřešní části anténního rozvodu. Zcela nahoře je anténa FUBA pro příjem vysílání z Ládví, pod ní je Alcad směrovaná na Žižkov a nejníže je kruhový dipól pro příjem VKV. Od každé antény vede koaxiální kabel, jehož druhý konec je sveden do instalačního rozvodového boxu.

Instalační rozvodový box je již vystrojen a jsou do něj připojeny svody z antén.

Signály z obou TV antény jsou nejprve odrušeny ve filtru (pásmová propust) IVO, aby se zamezilo zesílení nežádoucích rušivých signálů, zejména z pásma mobilního datového provozu CDMA.

V pravo nahoře je umístěn zesilovač Alcad, zajišťující dostatečně silný signál pro 6 účastnických míst. Nápájení zesilovače je řešeno napájecí výhybkou a adapterem.

Signálová cesta je dále rozdělena dvěma rozbočovači.

Instalační box s již připojeným vnitřním rozvodem pro sedm účastnických míst.

Nakonec bylo provedeno měření v každé účastnické zásuvce a hodnoty byly zapsány do předávacího protokolu.